Nu este rău, oamenii au nevoie de minuni, de ceremoniale, de sărbători!
Există și o altă carte, tot rară, scrisă de Ormond McGill, ”How to Produce Miracles”. Acolo găsim regulile unei minuni bine puse la punct. Iată-le, ușor adaptate:
• Minunea nu este făcută pentru plăcerea publicului, ci pentru respect, mirare și întărirea convingerilor.
• Miracolele nu se fac la cerere. Ele trebuie să apară pe neașteptate și în afara forțelor naturii.
• Minunile nu se programează și nu sunt anunțate dinainte. Este necesar să apară când te aștepți mai puțin, în mod voluntar și natural ca o ilustrare a Voinței Divine.
• Miracolul este prezentat întotdeauna în mod serios și categoric.
• Minunile au întotdeauna un public țintă. Nu există miracole generale, pentru toată lumea, decât dacă Dumnezeu s-ar coborî pe Pământ și s-ar adresa concomitent pe toate canalele de televiziune și radio. Și pe Facebook, aș adăuga eu.
• Minunea nu trebuie să fie eclipsată de cel, sau cea, care este asociat cu miracolul. De aceea se recomandă modestie și abținere, operatorilor de miracole.
• Minunile trebuie să aibă o audiență cât mai mare, trebuie neapărat produse în public cât mai numeros. Aceasta numai dacă este o minune perfectă, și nimeni nu se întreabă cum a fost făcută!
• Miracolele nu trebuie să apară ca fiind rezultatul unor abilități și puteri speciale. Acelea sunt ESP. Minunile trebuie să aibă motorul ascuns, să nu se bănuiască cum s-au produs, așa se va vorbi mult și bine despre ele.
• Minunea trebuie inspirată din cotidian, să răspundă dorințelor secrete și nevoilor spirituale ale publicului.
• O minune are un efect limitat. Mai multe miracole succesive, distanțate în timp, însă, dau de gândit și celei mai atee și nepăsătoare minți.
• O minune, odată! Altfel spus, în același spațiu, timp și public nu se fac mai multe miracole. Se concurează unul pe altul și confuzează populația.
• Minunea nu se repetă niciodată. Aceiași!
• Miracolul nu este niciodată comentat de cel care îl produce.
13 reguli! După cum și aparițiile de la Fatima au fost în fiecare zi de 13 ale lunii!
Radu Costin STEFANESCU – Evenimentul zilei, Horoscop, 13 mai 2017
Sursa: http://www.evz.ro/fatima-au-trecut-100-de-ani-regulile-miracolelor-lag-baomer.html
Tags: Ormond McGill, ”How to Produce Miracles”, minuni, miracole, Radu Costin Stefanescu, Evenimentul zilei,
Hi there, just became alert to your blog through Google,
and found that it’s truly informative. I am gonna watch out
for brussels. I’ll appreciate if you continue this in future.
Lots of people will be benefited from your writing. Cheers!
▶️ English course for teens in Malta — English programs in Malta, english language in Malta
✅ Develop English on the islands of Malta, the spot natives use it daily, join English
classes at the Institute of English Language Studies — Malta’s top-rated
center and secure through MaltaEng.com (IELS Malta Discount) for the budget-friendly offer for your
language course. Enhance your English and create bonds
— http://www.maltaeng.com (IELS Discount)
English course Malta price: https://www.allnewpokers.com/wp-content/themes/begin/inc/go.php?url=https://2kwkzw7g2bv6er2lqir4lnhpfeicwohx45uvu3jcbb3ss57bbltq.webpkgcache.com/doc/-/s/www.kma.my.id%2Fgroups%2Fenglish-learning-in-malta-brazillian-mature-and-teenage-learner-choices%2F/
It’s impressive that you are getting thoughts from this paragraph as well as from our discussion made at this time.
business English course Malta — English
language course in Malta, best language schools in Malta
Learn English in the Mediterranean island of Malta where the language is the mother tongue, take English programs at IELS —
the premier English school on the islands of Malta and
reserve through http://www.maltaeng.com (IELS Discount Outlet)
to get the best rate for your English course.
Enhance your English level and gain mates!
— Malta Eng (IELS Discount Outlet)
English classes in Malta: https://prishow.com/englishinmaltaforadults486968