Potrivit experienţei pe care o am cu mass-media şi cu lumea comunicării, reprezentanţii acestora reţin ceea ce le convine. Mass-media ar trebui să facă faţă unui număr de patru pericole. Nu mă refer acum la lumea comunicării, ci la mass-media.
Primul pericol este dezinformarea. Jurnaliştii spun doar o parte a lucrurilor, cea care le convine. Mă gândesc acum la gazetele de ştiri: ele conduc cititorul să-şi formeze o judecată eronată despre realitate, pentru că nu-i oferă decât o jumătate a faptelor.
Al doilea pericol este calomnia. A-l murdări pe celălalt. Calomnia, precum spune bărbierul din Sevilla, nu este o adiere de vânt, este un uragan.
Al treilea pericol este defăimarea. O persoană poate să fi greşit în trecut. Dar după aceea poate că ea s-a schimbat, poate că şi-a cerut iertare. Putem constata în cazul ei un comportament diferit. Pericolul stă în aceea că mass-media, pentru a-i submina autoritatea, aduce în prezent acel trecut. Tocmai în aşa ceva constă defăimarea.
Al patrulea pericol este aceasta “maladie” a mass-media, una tristă, respingătoare, dezagreabilă, care constă în complacerea în naraţiune pentru a-i evoca episoadele cele mai scârboase, brutale şi voaioriste.
Aceste patru pericole sunt prezente peste tot în comunicarea socială, în mass-media…
Drama este că ne-am obişnuit cu aşa ceva. Ne-am obişnuit. Este foarte dificil să găseşti în mass-media un jurnalist care să evoce o situaţie fără să murdărească, fără să prezinte trunchiat adevărul, fără să atenteze la demnitatea celuilalt.
PAPA FRANCISC
Sursă: Papa Francisc: Întâlniri cu Dominique Wolton. – Bucureşti: Victoria Books, 2018, p. 135.
Really enjoyed this write-up! The insights about story structure hit the mark.
Looking forward to more analysis like this.
Great analysis! I picked up on some of those motifs you mentioned, especially in the second episode.
Thanks for sharing your thoughts.
This piece makes some solid points. The way you framed the character arc is really helpful.
Definitely bookmarking this for reference.
Appreciate the depth here. The connections you drew between episodes weren’t obvious.
Really enriches the viewing experience.
I’ve been following this series and your take adds so much.
The attention to detail you offer makes the experience
richer. Looking forward to more.